• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność
10 listopada 2019
 
Po raz XIX harcerki i harcerze z Hufca ZHP Zgierz oraz Harcerskiego Hufca Wołyń (Harcerstwo Polskie na Ukrainie) na cmentarzu legionowym w Kostiuchnówce rozpalili Ogień Niepodległości, aby zawieźć go na centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Polskim harcerzom towarzyszyli harcerze z Wołynia, którzy zawieźli ogień do środowisk polonijnych na Wołyniu i Rówieńszczyźnie. Płomień pobierany jest z grobów polskich legionistów w Polskim Lasku, którzy polegli w latach 1915-1916 w walkach z rosyjskim zaborcą o niepodległość ojczyzny. W tym roku uroczystości pobrania Ognia Niepodległości w Polskim Lasku zgromadziły dziesiątki uczestników. 
W tegorocznych uroczystościach pobrania Ognia Niepodległości wzięli udział przedstawiciele władz polskich i ukraińskich oraz delegacje z Polski i Ukrainy. Nie mogło zabraknąć samorządowców ze Zgierza, Rozprzy i powiatu zgierskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego i Mełgiewa. Dużą grupą przybyli opiekunowie wołyńskich miejsc pamięci narodowej z ziemi chełmskiej - na co dzień funkcjonariusze Straży Granicznej, policji, leśnicy i celnicy. Jak co roku przyjechali uczniowie i nauczyciele szkół z Łodzi, Zgierza i Opoczna. Oni towarzyszyli harcerzom od pierwszej sztafety, to właśnie dzieci przywożą Ogień Niepodległości na wojewódzkie uroczystości listopadowe w Łodzi. Są szkoły ukraińskie i środowiska Polaków z Wołynia z Łucka, Kowla, Lublińca, Kostiuchnówki, Maniewicz, Prilesnej, Równego, Zdołbunowa.
 
Uroczystości rozpoczął harcerski apel i Msza św., w której modlono się za poległych żołnierzy, ale również za tych zmarłych, którzy w ostatnich latach pielęgnowali pamięć o polskim dziedzictwie narodowym na Wołyniu. Sztafeta zaraz po uroczystościach wyruszyła w swoją podróż, podczas której przekazywała ogień w miejscowościach takich jak Hrubieszów, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom i Warszawa. Zapłonął on również w wielu miejscach, przez które przejeżdżali harcerze i uczestnicy uroczystości. Przez kolejne lata trwania sztafety do zgierskich harcerzy dołączają harcerze i młodzież z innych miast polskich. Na trasie przejazdu sztafety uczniowie i władze samorządowe odbierają od harcerzy ogień, by zapłonął na uroczystościach w lokalnych społecznościach. Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród niezawisłego i wolnego państwa. W lampie umieszczonej na bagażniku roweru harcerki i harcerze wiozą ogień do Polski.
 
Sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości w 2019 roku jechała przez następujące miejscowości: Kostiuchnówka – Łuck – Równe – Zdołbunów – Zosin – Hrubieszów – Uchanie – Wojsławice – Kraśniczyn – Zamość – Lublin – Lipsko – Mielec – Ostrowiec Świętokrzyski – Radom – Sulejówek – Warszawa – Łódź – Zgierz.
 
Podsumowaniem tegorocznej Sztafety z Ogniem Niepodległości było spotkanie harcerzy - organizatorów i uczestników z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim i złożenie meldunku o wykonaniu tegorocznego zadania.