• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

30 listopada 2020

Jednym z zadań harcerskiej służby na Wschodzie jest włączanie do objęcia opieką kolejnych miejsc pamięci narodowej, do którym można dotrzeć, jak również odkrywanie zatartych już śladów polskości. W tym roku lista powiększyła się o kolejne cmentarze, groby, pomniki i prawdopodobne miejsca pochówku.

Znajdują się wśród nich zarówno miejsca, do których nie udało nam się dotrzeć, a które wymagają uporządkowania i stałej opieki, ale są też wydzierane przyrodzie i niepamięci ślady głęboko pod ziemią, które wymagać będą w kolejnych latach niemało wysiłku na różnych obszarach działania.


 

1. Optowa (rejon maniewicki, obwód wołyński) – cmentarz wioskowy

* * *

2. Optowa „Pogoń” (rejon maniewicki, obwód wołyński) – miejsce pochówku polskiej 8 osobowej rodziny - ofiar Rzezi Wołyńskiej

3. Hołuzja (rejon maniewicki) – miejsce cmentarza polskiego z czasów II RP

4. Toboły (rejon maniewicki) – cmentarz polskich osadników wojskowych z okresu międzywojennego

     

 

5. Kamieniucha (rejon maniewicki, obwód wołyński) – mogiła legionowa z 1915 r.

6. Kowel Werbka – kolejne miejsce pochówku żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej

7. Janowa Dolina (Bazaltowe, rejon kostopolski, obwód rówieński) – zapomniany cmentarz polskich mieszkańców tego osiedla z okresu II RP

8. Załoźce (rejon zborowski, obwód tarnopolski) – mogiły i pomnik żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej

 

W tym roku nasze działania na Wschodzie dofinansowane są z dotacji przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.