

5 - 11 listopada 2021
W kalendarzu wydarzeń historycznych 5 listopada przypomina o dwóch wydarzeniach: w 1915 roku rozegrała się pierwsza bitwa pod Kostiuchnówką, natomiast w 1916 roku ustanowiono akt 5 listopada, w którym pojawiły się pierwsze regulacje zwiastujące odrodzenie polskiej państwowości. Od ponad 20 lat staramy się, aby pobranie Ognia Niepodległości z cmentarza legionowego w Polskim Lasku, przypadło również w tym dniu.
Uroczystość zgromadziła wielu uczestników reprezentujących różne środowiska. Mszę świętą w intencji poległych koncelebrował ksiądz biskup Witalij Skomarowski - ordynariusz diecezji łuckiej. Gościem honorowym był Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak. Swoją obecnością zaszczycili: prezydent miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, mer Maniewicz Ołeksandr Hawryluk, wicenaczelniczka ZHP hm. Emilia Kulczyk-Prus, delegacje instytucji i organizacji społecznych z obu stron Bugu, młodzież z polskich i ukraińskich szkół partnerskich oraz harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP i Harcerskiego Hufca Wołyń HPnU.
Głównym punktem uroczystości było pobranie Ognia Niepodległości z mogił polskich bohaterów poległych w imię odzyskania niepodległości. Następnie płomień wieziony jest przez harcerzy i młodzież do wielu miejsc w Polsce i na Ukrainie, gdzie trafia do rąk uczestników Narodowego Święta Niepodległości.
Sztafeta z Ogniem Niepodległości transportowana z Kostiuchnówki na rowerach jedzie przez zachodnią Ukrainę i wschodnią Polskę do Warszawy. W stolicy Ogień Niepodległości najpierw przekazywany jest władzom państwowym i składany na capstrzyku Wojska Polskiego pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w dniu 10 listopada, na następnie - 11 listopada - złożony zostaje uroczyście na płycie Groby Nieznanego Żołnierza. Ogień przywożony jest także na uroczystości w Łodzi i Zgierzu.
W tym czasie na Ukrainie Ogień Niepodległości przekazywany jest przez harcerzy hufca Wołyń polskim środowiskom. 11 listopada natomiast złożony zostaje w łuckiej katedrze podczas uroczystej Mszy świętej.
W tym roku dodatkowym akcentem uroczystości w Łucku było poświęcenie płaskorzeźby z Matką Boską Ostrobramską. Odbyła ona zresztą niezwykłą podróż. Wykonana w Piotrkowie Trybunalskim z inicjatywy Szczepu Harcerskiego im. J. Grzesiaka MATECZNIK, wyjechała z Polski, aby przez katedrę w Łucku odnaleźć swoje miejsce w Kostiuchnówce w drewnianej kapliczce polowej na cmentarzu w Polskim Lasku. Zrekonstruowana w 2018 r. kapliczka przypomina tę wybudowaną sto lat temu, gdy wokół cmentarza stacjonowali legioniści. Oni wówczas również modlili się do wizerunku Matki Boskiej z wileńskiej Ostrej Bramy.
Zdjęcia:
Konsulat Generalny RP w Łucku
Szkoła Podstawowa nr 36 w Łodzi
Szczep Harcerski im. J. Grzesiaka MATECZNIK z Piotrkowa Trybunalskiego
* * *