

10 grudnia 2022
W bieżącym roku program opieki nad polskimi grobami cywilnymi był realizowany inaczej ze względu na działania wojenne w Ukrainie. Mieszkańcy odwiedzanych od lat miejscowości podjęli się samodzielnie pielęgnowania miejsc objętych naszą opieką. Była to forma podziękowania za pomoc humanitarną kierowaną dla Ukrainy i przyjęcie w Polsce uchodźców wojennych.
W akcji w 2022 r. na Wolyniu uczestniczyli tylko pełnoletni wolontariusze z Polski - instruktorzy ZHP, samorządowcy, przyjaciele Centrum Dialogu Kostiuchnówka. Poprzez pracę w terenie poszerzali swoją wiedzę z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego.
Stary Polski cmentarz w Kowlu - prace porządkowo-pielęgnacyjne i renowacyjne na grobach harcerzy i w kwaterze dziecięcej. Jak co roku, z inicjatywy młodzieży, wyremontowane zostały kolejne cywilne pochówki. Do tej pory w ramach programu "Wolontariat" realizowanego wspólnie z Instytutem Polonika opieką objęto 15 polskich mogił na tym cmentarzu.
Mogiła polskiej nauczycielki z Prilesnej - mogiła została uporządkowana, harcerze wykosili chwasty i zarośla krzaków. Wystąpiono do władz Maniewicz o możliwość odnowienia i zmiany nagrobka na bardziej trwały. Z uwagi na fakt, że nauczycielka była bardzo szanowaną osobą (uchroniła wieś przed pacyfikacją Niemców) możemy liczyć na współpracę w tym wypadku władz lokalnych i przychylność.
Groby polskich proboszczów z Maniewicz - znajdujące się na cmentarzyku legionowym przy kościele rzymskokatolickim pw. Św. Ducha w Maniewiczach. Groby i miejsce wokół nich zostało uporządkowane. Naprawiono kamienne ogrodzenie i uporządkowano roślinność ozdobną w uzgodnieniu z administratorem parafii księdzem Romanem Własiukiem.