• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

 

 

INSTYTUCJA: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PROGRAM: Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą

ZADANIE: Polskie Miejsca Pamięci Narodowej na Wołyniu w czasie wojny z Rosją w roku 2024

Całkowita wartość zadania – 117 040,-

Dotacja – 93 240,-

 

 

Zadanie składa się z następujących działań:
Działanie 1. Przeprowadzenie prac badawczych polskich grobów wojennych na Ukrainie z okresu 1915-16, 1919-21 oraz 1939 - 45 r. i w konsekwencji ich uporządkowanie.
Działanie 2. Zapewnienie stałej opieki nad dotychczas odnowionymi przez harcerzy MPN na Ukrainie - działanie cykliczne od ponad 25 lat.
Działanie 3. Zaangażowanie wolontariuszy rożnych organizacji działających w Ukrainie, lokalnych społeczności i uczniów z ukraińskich szkół partnerskich do opieki nad miejscami
pamięci narodowej - cykliczne.
Zadanie będzie realizowane przy udziale polskich pełnoletnich wolontariuszy i partnerów CDK mieszkających na Ukrainie. Ośrodek w Kostiuchnówce będzie bazą dla uczestników zadania, skąd będą wyruszać do pracy.
 
Miejsce realizacji zadania: Kostiuchnówka, Wołczeck, Maniewicze, Koszyszcze, Jeziorna, Trojanówka, Czersk, Kowel, Werbka, Kukle, Jabłonka, Cminy, Optowa, Parośla.

 

* * *

 

INSTYTUCJA: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”

PROGRAM: Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024

ZADANIE: Polskie cmentarze na Ukrainie 2024

Całkowita wartość zadania – 57 650,-

Dotacja – 49 900,-

 

Krótki opis zadania:
Harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP zrzeszeni w Centrum Dialogu Kostiuchnówka od 27 lat zajmują się odbudową cmentarzy legionistów. Działalność koncentruje się wokół Kostiuchnówki, gdzie w  dawnej polskiej szkole z 1936 r. funkcjonuje ośrodek harcerski. Harcerze w swoich wędrówkach po Ukrainie trafiają na wiele miejsc związanych z polskim dziedzictwem kulturowym, najczęściej w postaci zapomnianych i zdewastowanych polskich cmentarzy, o które przez dziesiątki lat nikt nie dbał i ich nie chronił. Dzięki programowi, od 4 lat miejsca te objęte są stałą opieką. W  bieżącym roku, biorąc pod uwagę trwające działania wojenne w Ukrainie i doświadczenia ubiegłoroczne, nadal korzystać będziemy, z pomocy wolontariuszy mieszkających w Ukrainie i  dorosłych wolontariuszy z Polski. Możemy liczyć na ich duże zaangażowanie. W tym roku również, podejmują oni samodzielne działania i pielęgnują miejsca objęte nasza opieką. Jest to forma podziękowania za naszą pomoc dla Ukrainy jak również efekt zeszłorocznego ich  wyszkolenia i współpracy
Miejsce realizacji zadania: Ukraina, Obwód wołyński, rówieński i tarnopolski (łucki okręg konsularny): Kowel, Maniewicze, Optowa, Toboły, Janowa Dolina (ob. Bazaltowe), Kołki, Puźniki, Sadowe, Koropiec.

 

* * *

 

INSTYTUCJA: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

PROGRAM: POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – MEDIA I STRUKTURY

ZADANIE: Polska Stanica na Wołyniu w Centrum Dialogu Kostiuchnówka

Całkowita wartość zadania – 187 250,00 złotych

Dotacja – 155 350,00 złotych

 

 

Zadanie składa się z następujących działań:

1) Prace porządkowe i pielęgnacyjne na polskich cmentarzach i miejscach pamięci narodowej.

2) Różne formy upamiętnienia: opracowanie i realizację różnych form upamiętnienia, zarówno materialnych, jak i niematerialnych.

3) Polska Szkoła: zapewnienie utrzymania obiektu historycznego do realizacji działań nakierowanych na wzmacnianie istniejących struktur Polaków na Ukrainie.