• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

20 grudnia 2024

Harcerze, uczniowie i nauczyciele, samorządowcy, wolontariusze, rekonstruktorzy i muzealnicy podsumowali kolejny rok pielęgnowania tradycji niepodległościowych i opieki nad polskimi miejscami pamieci na Ukrainie. Okazją do spotkania była rocznica 110-lecia powstania Legionow Polskich, które z Józefem Piłsudskim na czele w 1914 r. rozpoczęły długi marsz ku wolnej Polsce. 

21 września 2024

Cmentarze wojenne w Kowlu i Kowlu na Górce od kilku lat znajdują się pod troskliwą opieką społęczności lokalnych. Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu kilka razy w roku porządkuje cmentarz komunalny. Kwaterę polską na Górcę wzięła pod skrzydła ukraińska społeczność ze szkoły w Werbce.   

21 października 2024

Różnorodne formy nauki języka, gry integracyjne, praca zespołowa, poznawania kultury, czyli lato w Kostiuchnówce. 

20 września 2024

Kursy zastępowych, kolonie zuchowe, biwaki, rajdy, szkolenia - tym żyła w tym roku stanica harcerska hufca Wołyń w Kostiuchnówce. 

12 listopada 2024

Po kilkuletniej przerwie młodzież harcerska z Hufca Zgierz przybyła do Kostiuchnówki, by pobrać Ogień Niepodległości oraz wyruszyć w trasę XXIII Sztafety Rowerowej Ogień Niepodległości. Ze względu na wojnę w 2022 oraz 2023 r. harcerze czekali na niego na granicy z Ukrainą. Tu przywożony był przez przedstawicieli Fundacji Centrum Dialogu Kostiuchnówka oraz harcerzy z Hufca Wołyń (Harcerstwa Polskiego na Ukrainie), którzy zadbali o ciągłość tradycji. 

30 sierpnia 2024

Stała opieka nad miejscami pamięci narodowej na Wołyniu w tym roku wymagała nawet kilkukrotnych interwencji. Poza cyklicznym utrzymaniem porządku należało też przeprowadzić kilka napraw.