
Czas podsumowań i życzeń

14 grudnia 2020
Wraz z najlepszymi życzeniami na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2021 ogłaszamy nasz coroczny raport z wykonanych prac. Zachęcamy też do wsparcia corocznej Świątecznej Paczki dla Wołynia.
Nasze tegoroczne działania podzieliliśmy w tym roku na 8 części.
1) Miejsca pamięci narodowej – Legiony Polskie (1914-1916)
2) Wojna Polski z Rosją Sowiecką (1919-1920)
3) Miejsca pamięci związane z Rzezią Wołyńską i II wojną światową
4) Cmentarze i groby cywilne
5) Cmentarze ukraińskie w Polsce
6) Cmentarze i miejsca pochówków odnalezione w 2020 r.
7) Uroczystości, obchody, konferencje
8) Tablice, upamiętnienia, wystawy
Szczegółowe informacje z przebiegu prac i rezultatów znajdują się we wcześniejszych artykułach w tym roku. Opracowaliśmy również specjalną prezentację zawierającą rezultaty naszych całorocznych działań.
Natomiast na szczególną uwagę zasługują nowe rozdziały naszej standardowej działalności.
Pierwszą jest bliska współpraca ze skautami Płasta na Ukrainie i zaangażowanie naszych przyjaciół ze środowisk Ziemi Lubelskiej w uporządkowanie ukraińskich miejsc pamięci na Lubelszczyźnie. Sytuacja epidemiczna dość poważnie ograniczyła możliwości podróżowania i realizowania wypraw na zagraniczne miejsca pamięci. Skauci w Płasta ochoczo przyłączyli się do naszych działań na Ukrainie, dzęki czemu znacząco zwiększyła się liczba miejsc objętych tegoroczną opieką. Z drugiej strony, środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i środowisko straży granicznej Ziemi Lubelskiej, nie mogąc dotrzec na kwatery w Zasmykach, Rymaczach, Kowlu - podjęło się uporządkowania czterech miejsc spoczynku żołnierzy ukraińskich poległych w wojnie z Rosją Sowiecką. W ten sposób, mimo ograniczeń, dzięki takiej współpracy wszystkie miejsca po obu stronach Bugu zostały otoczone należną opieką.
Drugim wątkiem zasługującym na szczególne słowa pod koniec roku 2020 są nowe poszukiwania i odkrycia. Znajdują się wśród nich zarówno miejsca, do których nie udało nam się dotrzeć, a które wymagają uporządkowania i stałej opieki, ale są też wydzierane przyrodzie i niepamięci ślady głeboko pod ziemią, które wymagać będą w kolejnych latach niemało wysiłku na róznych polach eksploracji.
Przed nami święta i nowy rok, więc najwyższy czas pomyśleć o Świątecznej Paczce dla Wołynia, którą tradycyjnie organizuje Fundacja CDK. Więcej infromacji w tekście pt. Zapowiedź świątecznej paczki dla Wołynia
* * *
Do pobrania: Zakres prac i działań zrealizowanych w ramach programów opieki nad miejscami pamięci narodowej w 2020 r.