• Pamięć
  • Miejsce
  • Ośrodek
  • Harcerstwo
  • Fundacja
  • Działalność

Zabytki w chaszczach

20 sierpnia 2024

Prace porządkowe przeprowadzone zostały w kilku miejscowościach na terenie trzech obwodów: wołyńskiego, rówieńskiego i tarnopolskiego. To tylko ułamek miejsc wymagających takiej opieki.   

Harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP zrzeszeni w Centrum Dialogu Kostiuchnówka od 27 lat zajmują się odbudową cmentarzy legionistów. Działalność koncentruje się wokół Kostiuchnówki, gdzie w  dawnej polskiej szkole z 1936 r. funkcjonuje ośrodek harcerski. Harcerze w swoich wędrówkach po Ukrainie trafiają na wiele miejsc związanych z polskim dziedzictwem kulturowym, najczęściej w postaci zapomnianych i zdewastowanych polskich cmentarzy, o które przez dziesiątki lat nikt nie dbał i ich nie chronił. Dzięki programowi wolontariat, od 4 lat miejsca te objęte są stałą opieką.

W  bieżącym roku, biorąc pod uwagę trwające działania wojenne w Ukrainie i doświadczenia ubiegłoroczne, nadal korzystamy z pomocy wolontariuszy mieszkających w Ukrainie i  dorosłych wolontariuszy z Polski. Możemy liczyć na ich duże zaangażowanie. W tym roku również podejmują oni samodzielne działania i pielęgnują miejsca objęte nasza opieką. Jest to forma podziękowania za pomoc dla Ukrainy, jak również efekt zeszłorocznego wyszkolenia i współpracy. Również prowadzona w tym roku w naszym ośrodku akcja szkoleniowo-wypoczynkowa włącza kolejne środowiska i indywidualnych wolontariuszy w akcję opieki nad polskim dziedzictwem na Wołyniu.

Zadanie jest realizowane przez:

- pełnoletnich wolontariuszy z Polski,

- harcerki i harcerze hufca Wołyń,

- ukraińskich wolontariuszy z Koropca i Sadowego,

- wolontariuszy polskiej społeczności w Kowlu.

Zakres prac:

- usuwanie śmieci,

- pielenie chwastów,

- usuwanie mchów i porostów,

- koszenie traw,

- wycinka krzaków i wiatrołomów,

- czyszczenie grobów i alejek,

- podmalowywanie.

 

Janowa Dolina (obecna nazwa Bazaltowe, obwód rówieński, rejon kostopolski). W osadzie, która powstała w okresie II Rzeczypospolitej przy zakładach kamieniarskich, w latach trzydziestych XX wieku zamieszkiwało ponad 3 tysiące osób.Ślady polskiego cmentarza z tamtego okresu odnalezione zostały w roku 2020. Każdego roku pdbywa się oczyszczenie terenu wokół odnalezionych mogił oraz ich odsłonięcie. W tym roku umieszocvzny został drewniany krzyć w centralnym miejscu odsłoniętego fragmentu nekropolii. W kolejnych sezonach zajmiemy się dalszymi poszukiwaniami pochówków i określeniem zasięgu cmentarza.

     

     

     

     

 

Janowa Dolina - pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej

          

 

Maniewicze (rejon Kamień Kaszyrski, obwód wołyński) - opieką objęto groby proboszczów parafii Ducha Świętego oraz grób śp. Marii Cupryk położony na starym cmentarzu w Maniewiczach.

     

          

 

Optowa (obwód wołyński, rejon Kamień Kaszyrski) leży na północny zachód od Kostiuchnówki. W czasie I wojny światowej i kampanii wołyńskiej Legionów Polskich Józefa Piłudskiego stacjonował tu 4 pułk piechoty LP. Odkryty cmentarz jest śladem po nieistniejącej już tutaj polskiej osadzie. W tym roku teren został ponownie odchwaszczony i wykoszony w pełnym zasięgu cmentarza. Ustawiona została równiez tablica, na której umieszoczona zostanie informacja o tym miejscu.  

          

          

     

 

Toboły (obwód wołyński, rejon Kamień Kaszyrski). Cmentarz pochodzi z okresu II Rzeczypospolitej, jest pozostałością po nieistniejącej też już kolonii polskich osadników. Zapomniany od dziesiątków lat cmentarz został po raz pierwszy objęty pracami w 2012 r. Tym razem ponownie ykoszono trawy, uporządkowano miejsce wokół. Miejscem tym opiekuje się lokalna społeczność wsi Kostiuchnówka. 

               

 

Kołki (obwód wołyński, rejon łucki) - prace porządkowe prowadzono w dwóch miejscach. Na cmentarzu miejskim porządkowano kwaterę upamiętniającą Polaków - ofiary zbrodni wołyńskiej. W drugim miejscu - na dawnym cmentarzu polskim naprawiono ogrodzenie oraz wykoszono cały teren.

          

          

 

Kowel (obwód wołyński) - na cmentarzu starym wolontariusze z polskiej społeczności Kowla opiekują się polską kwaterą dziecięcą i grobami harcerskimi.

     

     

     

     

* * *

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

NARODOWEGO INSTYTUTU POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ZA GRANICĄ POLONIKA