
Obóz Kostiuchnówka 2015

05.06.2015 r.
W sobotę 1 sierpnia 2015 roku rozpocznie się XVII edycja Harcerskiej Służby na Wołyniu na obozie w Kostiuchnówce pod patronatem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Wojewody Łódzkiego, Kuratora Oświaty oraz polskiego Konsula w Kowlu. Młodzież polska i ukraińska wspólnymi siłami będzie restaurować polskie cmentarze legionowe i każdego dnia nadawać treść idei tradycji i niepodległości.
Dla kogo jest obóz?
Obóz w Kostiuchnówce jest doskonałą propozycją dla harcerzy oraz członków organizacji młodzieżowych z Polski i Ukrainy. W czasie kilkunastu edycji do obozów harcerskich w Kostiuchnówce dołączali Strzelcy, Ochotnicze Hufce Pracy, a także ukraińscy skauci z organizacji Piast i młodzież z Młodej Proswity. Udział w obozach brali także uczniowie ze szkół w regionie oraz młodzież polonijna.
To dzięki obozom na Ukrainie niejedna osoba odnalazła swoją drogę do Harcerstrwa...
Co będziemy robić na obozie?
Naszą misją jest renowacja i odbudowa cmentarzy legionowych oraz miejsc pamięci na Wołyniu. Służba ta łączy w sobie naukę wielu praktycznych umiejętności, a także jest źródłem niezwykłej satysfakcji i odkrywaniem pięknej, polskiej historii.
Trzy tygodnie obozu to również zajęcia harcerskie, piesze i rowerowe wędrówki oraz wycieczki do Kowla, Łucka i Lwowa. Każdy obóz ma swój unikalny program.
Na przestrzeni lat obozy zmieniały swój kształt między innymi dzięki stale ulepszanemu zapleczu, które posiadamy na Ukrainie. W tym roku zaplecze stanowić będzie Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego w Kostiuchnówce, które należy do Chorągwi Łódzkiej ZHP. Obóz rozstawimy w Polskim Lasku k. Kostiuchnówki.
Po trudach każdego dnia nadchodzi wieczór, wyjątkowa pora, której nierozłącznie towarzyszą śpiewy, rozmowy i gawędy przy harcerskim ognisku. Nastrój sierpniowych nocy dostarcza wielu chwil, dzięki którym ludzie podejmują decyzje o powrotach w to niezwykłe miejsce.
Gdzie pracujemy?
Część prac wykonujemy w pobliżu obozu, w rejonie, gdzie toczyły się walki w trakcie Bitwy pod Kostiuchnówką. Na Wołyniu jest jednak kilkadziesiąt miejsc, którymi się zajmujemy i do których można dojechać tylko autokarem, furgonetką bądź samochodem terenowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – po prostu pojedź z nami!