
Sztafeta ruszyła

4 listopada 2017
Po raz 17 w historii z Polskiego Lasku w Kostiuchnówce ruszyła sztafeta rowerowa z Ogniem Niepodległości. Płomień pobierany jest z grobów polskich legionistów, który polegli w latach 1915-1916 w walkach z rosyjskim zaborcą o wyśnioną niepodległość ojczyzny. Potem jedzie do Polski na patriotyczne uroczystości do wielu miast. Jak co roku, uroczystość zgromadziła dziesiątki uczestników, dla których pierwsze listopadowe dni są preludium do obchodów Święta Niepodległości. W tym roku jest to również początek roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tegorocznych uroczystościach pobrania Ognia Niepodległości wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu: senatorowie Grażyna Sztark i Andrzej Pająk - oboje pracują w Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Konsula Generalnego RP w Łucku reprezentował konsul Marek Zapór, natomiat państwowe władze ukraińskie przewodniczący administracji rejonu maniewickiego Andryi Lyndyuk.
W delegacji województwa łódzkiego znaleźli się: doradca marszałka województwa Jolanta Chełmińska, przedstawiciele Policji i Straży Granicznej, harcerze, nauczyciele. Nie mogło zabraknąć samorządowców ze Zgierza, Rozprzy i powiatu zgierskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego i Mełgiewa. Dużą grupą przybyli opiekunowie wołyńskich miejsc pamięci narodowej z ziemi chełmskiej - na co dzień funkcjonariusze Straży Granicznej, policji, leśnicy i celnicy.
Są uczniowie i nauczyciele szkół z Łodzi, Zgierza i Opoczna. Oni towarzyszyli harcerzom od pierwszej sztafety, to właśnie dzieci przywożą Ogień Niepodległości na wojewódzkie uroczystości listopadowe w Łodzi. Są szkoły ukraińskie i środowiska Polaków z Wołynia z Łucka, Kowla, Lublińca, Kostiuchnówki, Maniewicz, Prilesnej, Równego, Zdołbunowa.
Nie zabrakło też Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które nie tylko jest partnerem wielu przedsięwzięć historycznych i edukacyjnych realizowanych w Kostiuchnówce, ale też jego pracownicy osobiście angażują się codzienną służbę harcerską na Wołyniu.
Uroczystości rozpoczął harcerski apel, na którym gotowość do służby zameldowały ramię w ramię obie rowerowe sztafety, którymi dowodzą hm. Krzysztof Kowalewski ze Zgierza (ZHP) i phm. Aleksander Radica ze Zdołbunowa (Harcerstwo Polskie na Ukrainie). Podczas Mszy św. odprawionej przez ks. Andrzeja Kwiczalę modlono się za poległych żołnierzy, ale również za tych zmarłych, którzy w ostatnich latach pielęgnowali pamięć o polskim dziedzictwie narodowym na Wołyniu.
Momentem kulminacyjnym uroczystości było pobranie ognia przez sztafety rowerowe i ich start.
* * *
Nazajutrz, w niedzielę 5 listopada Ogień Niepodległości dotarł m.in. do katedry w Łucku, gdzie odebrał go ks. biskup Witalij Skomarowski. Zapłonie on również w wielu miejscach, przez które przejeżdżać będą harcerze i uczestnicy uroczystości.
* * *
