

11 sierpnia 2021
W połowie lipca 1920 roku na terenach Wołynia trwały zażarte walki nacierającej w kierunku Lwowa i Zamościa Armii Czerwonej i broniących się przed naporem bolszewickim oddziałów Wojska Polskiego. Jednym z miejsc oporu był fort wojenny Zahorce niedaleko wsi Tarakanów pod Dubnem. W tym roku harcerze z Polski i Ukrainy wspólnie z płastunami z Równego uporządkowali dużą zbiorową mogiłę i wymienili na niej krzyż.
Akcja połączyła polską i ukraińską młodzież: uporządkowano grób i teren wokół, ustawiono masywne bazaltowe kamienie. Na końcu wzniesiono nowy duży drewniany krzyż, na którym zawieszona została tabliczka z napisem w języku polskim i ukraińskim: „Żołnierzom WP poległym w lipcu 1920 r., Солдатам ВП загиблим у липні 1920 р”.
Krzyż przepasano biało-czerwoną wstęgą, zapalono też znicze. O. Witalij Porowczuk - instruktor i kapelan płastunów poprowadził krótką modlitwę w intencji bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolność, niepodległość i chrześcijaństwo.
Umocnienia zwane fortem w Zahorcach lub Tarakanowie zbudowano w latach 1873-1890 na południe od wsi Tarakanów. W 1920 roku były ważnym punktem obrony w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Wspólna akcja jest efektem porozumienia o współpracy Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej ZHP, Harcerskiego Hufca Wołyń i Ośrodka Rówieńskiego PŁASTA, które nawiązano w 2020 roku.